اسپایک لی: لعنت به جان وین و جان فورد! – سینمای جهان – خبر و گفته – iCinema

آی سینما: اسپایک لی کارگردان سرشناس آمریکایی و سازنده کلیپ‌های «مالکوم ایکس» و «کار درست را انجام بده» درون یک سخنرانی درون لندن به شدت از رویه تاریخی هالیوود درون نمایش اقلیت‌ها انتقاد کرد و دونالد ترامپ را هم به باد تمسخر گرفت.

لی که با کلیپ آخرش «بلککلنزمن» دفعه دیگر مورد توجه قرار گرفته، با نمایش قسمت‌هایی از کلیپ‌های خود، درمورد وضعیت سیاسی آمریکا و دنیا هم صحبت کرد. وی پس از پخش کلیپی از کلیپ «Bamboozled» که درون سال ۲۰۰۰ ساخته، گفت: «این کلیپ درمورد شیطانی نشان دادن سیاهپوستان و خفیف کردن آنهاست. این کاریست که هالیوود می‌کند… زمانی این کلیپ را ساختم، سینما درون آمریکا حدود ۱۰۰ سال عمر داشت و حداقل ۵۰ سال از ورود تلویزیون می‌گذشت. این کلیپ درمورد چگونگی رفتار با مردم سیاهپوست هست.»

وی درون ادامه به شدت از ژانر وسترن و دو تن از برجسته‌ترین سینماگران آمریکایی که با این ژانر شناخته می‌شوند، انتقاد کرد: «سینما همان افرادی‌ست که قصه می‌گویند. این افراد خسارت زیادی به دفعه آورده‌اند. هیچوقت طرفدار جان وین و جان فورد و آن مزخرفات گاوچرانی نبودم. از آنها متنفرم. بومیان آمریکا به شکل وحشی و حیوان نمایش داده می‌شدند. لعنت به جان وین و جان فورد.»

وی درون قسمت دیگری از سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای خود دونالد ترامپ را هم از انتقادات خود بی‌نصیب نگذاشت: «ایالات متحده بر اساس نسل کشی، دزدیدن زمین و دزدیدن آفریقایی‌ها از سرزمین‌شان ازبرای کار روی آن زمین‌های دزدیده شده بنا شد. مردم سیاهپوست آمریکا را ساختند. این یارو درون کاخ سفید که اسمش را نمی‌گویم. مامور نارنجی… کل قضیه دروغ و تغییر روایت و دروغگویی هست. روایت واقعی دزدیده شده. سیاهپوستان حتی زمانی اجازه رای نداشتند و آزاد نبودند، ازبرای این کشور جنگیدند.»

اسپایک لی همچنین درمورد «بلککلنزمن» گفت که این کلیپ موضوعی جهانی را مطرح می‌کند و خیزش راست‌گراها چیزیست که همه باید به آن توجه کنند.

۹۴۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *