افخمی: کلیپ درمورد امام خمینی نباید درون مسابقه باشد/ جایزه ببرد یا نبرد، بدنامی دارد – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

بهروز افخمی از نمایش نسخه جدیدی از کلیپ «فرزند صبح» درون جشنواره فجر خبر داده و گفته این کلیپ درون نوبت اول هم نباید درون قسمت مسابقه شرکت داده می‌شد. ساخت این کلیپ که درمورد دوران کودکی امام خمینی هست، از اوایل دهه ۱۳۸۰ شروع شد و چند سال طول کشید. درون سال ۱۳۸۹ نسخه‌ای از «فرزند صبح» درون جشنواره کلیپ فجر به نمایش درآمد و با واکنش‌های منفی روبه‌رو شد. افخمی همان وقت گفت که آن نسخه ربطی به وی ندارد.

کلیپ «فرزند صبح» را مرحوم سیف‌الله داد تدوین کرد. پس از مسافرت افخمی به کانادا درون دهه ۸۰، محمدرضا شرف‌الدین تهیه کننده کلیپ نسخه دیگری با تدوین دوباره آماده کرد که درون جشنواره فجر بیست و نهم روی پرده رفت. افخمی هرچند کلیپ را قبول نداشت، ولی درون نشست خبری جنجالی آن درون برج میلاد شرکت کرد و توضیحاتی داد.

آبان ماه امسال معاون فرهنگی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی عنوان کرد همه حقوق این کلیپ به «عروج کلیپ» به عنوان زیرمجموعه این موسسه واگذار شده و آنها با افخمی توافق کرده‌اند نسخه جدیدی از کلیپ آماده کند. الان افخمی به خبرآنلاین گفته این نسخه امسال درون جشنواره به نمایش درمی‌آید.

وی درون این مصاحبه درمورد «فرزند صبح» گفته هست: «ما ازبرای جشنواره حاضرش می کنیم ولی درمسابقه شرکت نمی کنیم. تلاش می کنیم که به موقع برسانیم که درون افتتاحیه باشد ولی خارج از مسابقه ازبرای اینکه درصورتیکه بخواهد درون مسابقه شرکت کند، جایزه ببرد، بدنامی هست و نبرد هم بدنامی هست پس بهتر هست که خارج از مسابقه باشد. آن دفعه هم که بدون اجازه من خودشان یک چیزی سرهم کردند و به جشنواره فرستادند غلط بزرگ دیگرشان شرکت درون مسابقه بود. درون حالی که فیلمی که راجع به امام ساخته می شود نباید درون مسابقه شرکت کند و جای دیگران را تنگ کند و دیگران شاکی شوند. امسال که معلوم هست نباید درون مسابقه باشد.»

وی درمورد چگونگی آماده سازی نسخه تازه توضیح داده: «نسخه و مونتاژ سیف الله داد را اسکن کردیم به این معنی کیفیتش را درست کردیم، موسیقی و دوبله اش را درست کردیم. آنچه شما دیدید، پرده مربع بود درحالی که باید از آن یک مستطیل انتخاب شود. از بالا تا پایین همه چیزهای غلط وارد کادر شده بود. از چپ همه چیز بریده شده بود چون پرده بزرگتر از مربعی بود که نشان می دادند. همه رنگ‌ها از میان رفته بود، موسیقی بد بود به این معنی آن نوع موسیقی که من ازبرای آن کلیپ می خواستم، نبود. نسخه ای که شما دیدید، ۲۵ دقیقه اضافه داشت. ۲۵ دقیقه آب قاطی فیلمی کنند، چه اتفاقی می افتد؟»

وی درون قسمت دیگر مصاحبه با خبرآنلاین خرج تولید این کلیپ درون دهه ۸۰ را «یک میلیارد و هشتصد میلیون تومان» عنوان کرده و گفته هست: «البته با حساب الان این عدد ۱۰ میلیارد تومان هست. منتها نصفی از این ۱۰ میلیارد تومان خرج ساخت خانه امام شده که با ۲۰ هزار متر زمینی که خریدیم و خانه ای که دکور نیست و با پی ساخته شده الان حدود ۲۰ میلیارد تومان همانجا ارزش دارد. یکی از چیزهایی که سبب شد دکور آن کلیپ خیلی طبیعی به نظر برسد این هست که درون ابتدا دو تا درخت توت بزرگ به اندازه نصف این اتاق ریشه را درآوردیم، جابجا کردیم و درون دکور کاشتیم که درختها هم گرفت. می دانستم درصورتیکه ریشه درخت ها قطع شوند، نمی گیرند و سال پس خشک می شوند درون نتیجه اصلا به نظر نمی آمد که دکور ما دکور هست. درون کلیپ «یتیمخانه ایران» استفاده کردن شده و خود ابوالقاسم طالبی به من گفت درصورتیکه دکوری که تو ساختی، نبود کلیپ ما دو برابر خرج برمی داشت.»

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *