افزایش سانس‌ها درون جشنواره فجر امسال آتش زدن به اموال تهیه کنندگان بود! – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

اصرار برگزار کنندگان جشنواره فجر به نمایش کلیپ‌های جشنواره درون مراکز استان‌ها همزمان با تهران باز هم حاشیه ساز شد و نایب رئیس انجمن تهیه کنندگان مستقل قرارداد امضا شده جشنواره با تهیه کنندگان را «ترکمنچای» توصیف کرده هست. منیژه حکمت همچنین افزایش سالن‌ها و سانس‌های نمایش کلیپ درون جشنواره را «آتش زدن به اموال تهیه‌کنندگان» دانسته هست.

این تهیه کننده و کارگردان سینما درمورد برداشت انجمن تهیه کنندگان مستقل از جشنواره امسال به ایلنا گفته هست: «براساس گفته ارائه شده به هیات مدیره، امسال تنها یک میلیارد و ششصد میلیون تومان ازبرای برگزاری جشنواره استانی آنهم درون ۳۳ مرکز جهت صاحبان کلیپ درون نظر گرفته شده بود. با توجه به اینکه درون جشنواره سی و دوم به این معنی سال ۱۳۹۲ این مبلغ ۳ میلیارد تومان بود، قاعدتا با توجه به تورم باید به حداقل ده میلیارد تومان افزایش می‌یافت. متاسفانه این با اهمیت از سوی مسئولان به سرپرستی معاونت سینمایی دکتر انتظامی منتقل نشده و طی عملیاتی و علیرغم مخالفت بعضی از اعضا، قرار داد غیرمعقولی منعقد شد. البته تهیه‌کنندگان سینمای ایران باتوجه به چهل سالگی انقلاب اسلامی بدون این مبلغ اندک هم به گمان ما آماده همکاری بودند.»

اشاره وی به بودجه برگزاری جشنواره فجر سال ۹۲ درون شهرستان‌ها یادآور اختلافی هست که درون آن سال میان تهیه کنندگان و وزارت کشور بر سر بودجه استانداری‌ها به نمایش کلیپ‌های جشنواره درون مراکز استان‌ها پیش آمد.

حکمت درون ادامه انتقاد خود به اجرا نشدن قرارداد امسال اشاره کرده: «متاسفانه درون بعضی موارد حتی این قرار داد ترکمنچای هم به درستی اجرا نشد به‌طور نمونه درحالیکه طی تفاهم‌نامه ازبرای هر استان حداکثر ۱۳ کلیپ درون نظر گرفته بودند، برخلاف قرارداد ۲۷ کلیپ به مشهد اختصاص یافت.»

اعتراض نماینده انجمن تهیه کنندگان مستقل به نمایش کلیپ‌های جشنواره درون شهرستان‌ها محدود نمی‌شود: «درون تهران هم بدون هماهنگی با نمایندگان شورایعالی ازبرای بنیاد سینمایی فارابی، تلویزیون، شهرداری و… نمایش کلیپ گذاشته شد که اقدامی ضد صنفی بود. به‌طور مثال با نمایش کلیپ‌های تهیه‌کنندگان خرج اجاره برج میلاد پرداخت شد و امثال این قبیل اقدامات که البته زیان آن متوجه تهیه‌کنندگان هست.»

امسال دبیر جشنواره فجر عنوان کرد درآمد ناشی از نمایش کلیپ‌ها به خود تهیه کننده‌ها پرداخت می شود. حکمت درون این باره گفته هست: «البته اشاره کنم که هیات مدیره انجمن از پرداخت وجوه فروش کلیپ‌ها درون تهران به تهیه‌کنندگان استقبال کرد و آن را اقدامی منطقی و قابل تحسین دانست. ولی، افزایش تعداد سالن‌ها و سانس‌های نمایش کلیپ و بخصوص سانس‌های پردیس‌ها اقدامی غیرمعقول بود و به روایتی آتش زدن به اموال تهیه‌کنندگان که قطعاً درون نمایش عمومی کلیپ‌ها تأثیر منفی خواهد داشت.»

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *