بازیگران سینما و نقش قهرمانان ورزشی؛ از «خط آخر» تا «سونامی» – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

روزنامه همشهری به بهانه حضور کلیپ «سونامی» درون جشنواره فجر امسال، درون گزارشی به بازیگرانی پرداخته که درون کلیپ‌های ورزشی نقش قهرمان یا ورزشکار را گیم کرده‌اند. این کلیپ‌های پس از انقلاب موفقیت‌های متفاوت داشتند.

این گفته را درون ادامه بخوانید.

بهرام رادان

رشته ورزشی: تکواندو

درون کدام کلیپ: سونامی/ میلاد صدر عاملی

چندمین نقش ورزشی‌اش بوده: «سونامی» نخستین کلیپ ورزشی بهرام رادان به‌حساب می‌آید که درون آن نقش یک تکواندوکار را گیم کرده. فیلمبردای این کلیپ اواخر خرداد امسال به آخر رسید و درون حال حاضر مراحل فنی را سپری می‌کند تا ازبرای نمایش درون جشنواره فجر آماده شود. «سونامی» نخستین کلیپ بلند صدرعاملی هست و علاوه بر رادان، مهرداد صدیقیان، علیرضا شجاع نوری و رعنا آزادی‌ور بازیگران آن هستند.

زاویه نگاه کلیپ: قصه «سونامی» قصه تکواندوکاری به نام مرتضی نژادی با گیم بهرام رادان هست که بنا به دلایلی از تیم ملی کناره‌گیری می‌کند. این اتفاق دریکی از مسابقات با اهمیت رخ می‌دهد وزندگی مرتضی تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد …

مسیری که بازیگر طی کرده: درون خبرهای رسمی «سونامی»، آیتمی با عنوان «مربی و مشاور تکواندو: کوروش رجلی» به چشم می‌خورد. اسم رجلی ازبرای پی گیران ورزش آشنا هست؛ وی قهرمان طلایی تکواندو ایران هست که افتخارات زیادی به دست آورده. ازقضا درون طول دوران قهرمانی با اتفاقات عجیب‌وغریبی روبرو شده وزندگی ورزشی‌اش دراماتیک هست که شرح جزئیات آن درون حوصله گفته نیست. کوروش رجلی درون کلیپ «سونامی» مسئولیت آموزش تکواندو به بهرام رادان را بر عهده داشته و این بازیگر بیش از دو ماه پیش وی فنون این رشته ورزشی را یاد گرفته هست.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: گفته می‌شود «سونامی» دو غافلگیری ازبرای مخاطبان جشنواره دارد؛ یکی اشاره آن به اتفاقی حساس درون ورزش کشورمان هست و دیگری قرابت بسیار رادان به یک ورزشکار حرفه‌ای که بدون بدل جلوی دوربین رفته. نکته جالب این‌که وی پیش از ضبط هر سکانس بدن خود را گرم می‌کرده و مواجهه‌اش با صحنه‌های مسابقه دقیقاً شبیه یک مبارزه بوده هست. حتی یکی از عوامل می‌گوید درصورتیکه مشکلی درون حین فیلمبردای پیش می‌آمد و سکانس گرفته نمی‌شد، رادان دفعه دیگر بدنش را گرم می‌کرده. علاوه بر کارگردان، کوروش رجلی هم بر صحنه‌های مربوط به تکواندو نظارت داشته هست تا گیم بازیگر مطابقت کامل با مبارزه یک تکواندوکار داشته باشد.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: «سونامی» درون جشنواره امسال رونمایی می‌شود و تلاش بهرام رادان درون این رویداد محک می‌خورد. کسانی که صحنه‌هایی از گیم‌اش را دیده‌اند عقیده دارند بعید هست هیئت‌داوران جشنواره، از تلاش رادان ازبرای نمایش باورپذیر زندگی دراماتیک یک قهرمان ورزشی چشم‌پوشی کنند.

ایرج طهماسب

رشته ورزشی: دوچرخه‌سواری

درون کدام کلیپ: خط آخر / محمدعلی طالبی

کاراکتری که گیم کرد: خلیل سمندر

تجربه دیگری دارد: این کلیپ تنها تجربه طهماسب درون نقش یک قهرمان ورزشی هست

زاویه نگاه کلیپ: خط آخر جز نخستین کلیپ‌هایی سینمای پس از انقلاب محسوب می‌شود، درصورتیکه مبنای حرکت جدی سینما پس از دوران پهلوی را از سال ۱۳۶۰ بگذاریم، خط آخر به‌نوعی جز نخستین محصولات این سینما محسوب می‌شود. درون آن سال‌ها کلیپ‌ها اجتماعی بیشتر به‌نقد رابطه ها و مناسبات حاکم درون دوران پهلوی می‌پرداختند. خط آخر هم درون همین اتمسفر قرار دارد، منتها اینجا یک رقابت ورزشی بستری ‌شده ازبرای نقد و تحلیل همان رابطه ها و مناسبات.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: خط آخر و آن‌سوی مه جز نخستین تجربه‌های بازیگری ایرج طهماسب هست. وی قبل از این به‌عنوان عروسک‌گردان و مجری درون تلویزیون فعال بود و نقش یک قهرمان دوچرخه‌سواری درون همان ابتدای مسیر برایش یک چالش بزرگ بود. وی به لحاظ فیزیک بدنی، کاملاً استایل یک دوچرخه‌سوار حرفه‌ای را داشت و زمانی که دوچرخه‌سوار درون کلیپ رکاب می‌زد مخاطب وی را می‌پذیرفت. طهماسب زیاد به‌عنوان بازیگر درون سینما فعالیت نکرده، ولی درون همین کارنامه جمع‌وجور نقش خلیل سمندر بیشتر از بقیه می‌درخشد.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: خط آخر ازبرای ایرج طهماسب موفقیت فردی نداشته ولی این کلیپ درون دوره چهارم جشنواره کلیپ فجر توانست نظر هیئت‌داوران جلب کند و درنهایت جایزه ویژه این هیئت را از آن خودش کند.

مجید مجیدی

رشته ورزشی: فوتبال

درون کدام کلیپ: تا مرز ملاقات / حسین قاسمی جامی

کاراکتری که گیم کرد: مصطفی موسوی

تجربه دیگری دارد: تا مرز ملاقات آخرین کلیپ مجیدی به‌عنوان بازیگر هست. وی بعدازآن وارد دنیای کارگردانی شد و اصلاً دور بازیگری را ازبرای همیشه خط کشید.

زاویه نگاه کلیپ: تا مرز ملاقات درون راستای همان کلیپ‌هایی هست که درون حوزه دفاع مقدس درون سال‌های دهه ۶۰ ساخته می‌شد. کلیپ به لحاظ محتوا و البته پیامی که می‌خواهد منتقل کند چیزی بیشتر از کلیپ‌های هم سلفش ندارد و چه‌بسا حتی شعاری‌تر هم از آب درآمده هست؛ ولی تنها نکته‌اش همینتم ورزشی قصه هست که موجب شده تا فضای کلیپ تنها مختص به خاکریزیها و منطقه جنگی نباشد و بخشی عمده‌ای از آن درون فضای شهری بگذرد.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: مجیدی کلاً استایلش به یک فوتبالیست حرفه‌ای نمی‌خورد. اضافه‌وزن وی درون سکانس‌هایی که پوشش ورزشی بر تن دارد کاملاً معلوم هست و همین میان وی و مخاطب ازبرای پذیرش کاراکتر یک فوتبالیست حرفه‌ای درون سطح تیم ملی فاصله می‌انداخت و همین نشان می‌داد که مجیدی ازبرای هماهنگ کردن فیزیکش با یک فوتبالیست هیچ زحمتی به خودش نداده. علاوه بر این درون همه سکانس‌های که وی را مشغول گیم می‌دیدیم، کارگردان بیشتر از نماهای بسته پاها استفاده کردن کرده بود تا ضعف مجیدی درون عدم تسلط بر تکنیک‌های فوتبالی هم به چشم نیاید.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: تا مرز ملاقات از کلیپ‌های بسیار معمولی سینمای دفاع مقدس هست. فیلمی که تنها افتخارش حضور درون هشتمین جشنواره کلیپ فجر هست. «تا مرز ملاقات» البته یکی از کم مخاطب‌ترین کلیپ‌های ژانر خودش هم محسوب می‌شود.

باران کوثری

رشته ورزشی: فوتسال

درون کدام کلیپ: عرق سرد / سهیل بیرقی

کاراکتری که گیم کرد: افروز اردستانی

تجربه دیگری دارد: درون کارنامه چهل‌وسه فیلمی باران کوثری، نقش افروز تنها، نقش ورزشی اوست.

زاویه نگاه کلیپ: کلیپ اگرچه به شکل رسمی عنوان نشد که ماجرای این کلیپ از یک اتفاق واقعی الهام گرفته‌شده، ولی قصه عرق سرد ممنوع‌الخروج شدن کاپیتان تیم ملی فوتسال توسط همسرش را به تصویر کشیده هست.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: باران کوثری کاملاً نقش را ازبرای خودش کرده، وی همان وقت که نقش به وی پیشنهاد می‌شود، به اهمیت و جایگاهی که می‌تواند این کاراکتر درون کارنامه‌اش داشته باشد پی می‌برد، از همین همه تلاشش را به خرج می‌دهد تا از فرصت پیش‌آمده آخر بهره را ببرد. وی وارد یک چالش اساسی می‌شود و ازبرای اینکه این نقش را ازبرای خودش و مخاطب قالب باور کند، تصمیم می‌گیرد تا استایلش را به استایل یک ورزشکار حرفه‌ای نزدیک کند.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: ضمن اینکه هیئت‌داوران جشنواره سی ششم اسم کوثری را درون میان پنج نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره قرار داد. جایزه‌ای که البته درنهایت به سارا بهرامی رسید.

محسن تنابنده

رشته ورزشی: کشتی

درون کدام مجموعه تلویزیونی: فصل سوم پایتخت/ سیروس مقدم

کاراکتری که گیم کرد: نقی معمولی

تجربه دیگری دارد: محسن تنابنده درون این مجموعه تلویزیونی ازبرای نخستین دفعه گیم درون نقش یک قهرمان ملی‌پوش ورزشی را تجربه کرد

زاویه نگاه مجموعه تلویزیونی: فصل سوم پایتخت یکی از بهترین فصل‌های این مجموعه تلویزیونی هست؛ فصلی که مخاطب با وجه دیگری از کاراکتر نقی معمولی آشنا می‌شود. کاراکتری که به دلیل بیکاری خانه‌نشین شده و کلی مشکل روحی دارد؛ درون همان ابتدا یک شکست ورزشی هم به همه مشکلات قبلی‌اش اضافه می‌شود تا شخصیت نقی کلاً دگرگون شود و از اینجاست که زوایای پنهان کاراکتر وی مثل بخل و حسادت و خودبزرگ‌بینی‌اش بیرون می‌زند. درون ابتدا این شکست وجوه منفی نقی را عیان می‌کند؛ ولی حضورش براثر یک اتفاق درون تیم ملی کشتی پیشکسوتان سبب می‌شود تا دوباره این کاراکتر دوست‌داشتنی وجوه مثبت شخصیتی‌اش را احیا کند.

چالش‌های که بازیگر داشته: تنابنده از تئاتر آمده وی آموخته که باید ازبرای به نتیجه رسیدن کار تا آخر توانش تلاش کند؛ وی از همین رو ازبرای اینکه کشتی‌گیر بودن نقی به باور مخاطب بنشیند؛ تمرینات دشوار کشتی را پیش از شروع تصویربرداری پشت سر می‌گذارد و با تسلط بر فنون کشتی جلوی دوربین مقدم می‌رود.

موفقیت‌های نقش: به‌هرحال مجموعه تلویزیونی چون امکان حضور جشنواره‌ای ندارد موفقیتی به لحاظ کسب جایزه نداشت؛ ولی به لحاظ جذب مخاطب به‌نوعی رکوردشکنی کرد. محبوبیت تنابنده پس از پخش این فصل خیلی قبل‌تر از گذشته شد.

علیرضا خمسه

رشته ورزشی: دوچرخه‌سواری

درون کدام کلیپ: روز باشکوه / کیانوش عیاری

کاراکتری که گیم کرد: گل‌آقا

تجربه دیگری دارد: روز باشکوه هم خیلی تق و لق جز کاراکترهای ورزشی قرار می‌گیرد، چون عملاً به‌جز اینکه درون کلام گفته می‌شود که گل‌آقا قهرمان دوچرخه‌سواری آسیاست، هیچ نمایی از دوچرخه‌سواری خمسه نمی‌بینیم.

زاویه نگاه کلیپ: روز باشکوه فیلمی متفاوت درون کارنامه عیاری هست. کلیپ ماجرایش درون دوران پهلوی اتفاق می‌افتد و داستانش بستری هست ازبرای نقد قدرت و رابطه ها آن‌که چطور از قهرمانان محبوب مردم درون راستای رسیدن به اهدافشان استفاده کردن می‌کردند. درون این محتوا آمیخته‌شده به نگاه عیاری و از زاویه دید وی مخاطب وارد چنین محتوایی می‌شود. همین نگاه منحصربه‌فرد عیاری موجب شده تا روز باشکوه برخلاف خیلی از کلیپ‌هایی که درون آن سال‌ها با چنین محتوایی ساخته می‌شد، شعارزده از آب درنیاید.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: همانطوریکه پیش‌تر اشاره شد، قهرمان بودن گل‌آقا درون رشته دوچرخه‌سواری تنها بهانه‌ای هست ازبرای ورود به محتوای موردنظر کارگردان از همین رو مخاطب اصلاً به دنیای قهرمانی کاراکتر وارد نمی‌شود و از طریق دیالوگ‌ها تنها متوجه می‌شود که وی قهرمان دوچرخه‌سواری آسیاست از همین رو ما هیچ‌گاه گل‌آقا را درون موقعیت مسابقه نمی‌بینیم؛ بنابراین با حذف این قسمت از کاراکتر، گل‌آقا تبدیل به یک شخصیت کاملاً معمولی درون کارنامه خمسه شده هست.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: کلیپ جز کارهای قدر نادیده، کیانوش عیاری هست. درون جشنواره هفتم کلیپ فجر هیچ موفقیتی به دست نیاورد و تنها یکی از کلیپ‌های حاضر درون این رویداد بود. کلیپ حتی اکران عمومی موفقی هم نداشت و درون پخش تلویزیونی‌اش بود که دیده شد.

امیر جدیدی

رشته ورزشی: کشتی

درون کدام کلیپ: غلامرضا تختی / بهرام توکلی

کاراکتری که قرار بود گیم کند: غلامرضا تختی

تجربه دیگری دارد: امیر جدیدی درون آستانه تجربه یک نقش ورزشی قهرمانی بود که این تجربه هم درنهایت برایش اتفاق نیفتاد.

زاویه نگاه کلیپ: کلیپ هم اکنون درون مرحله تولید هست و قرار هست درون جشنواره پیش روی جشنواره کلیپ فجر از آن رونمایی شود؛ ولی طبق شنیده‌ها زندگی غلامرضا تختی از دوران نوجوانی و پس ورود به دنیای حرفه‌ای کشتی درون این کلیپ روایت‌شده هست. البته نکته با اهمیت کلیپ درون زاویه دیدی هست که درون آن به مرگ تختی شده، گفته می‌شود مرگ وی به‌شکل‌ای روایت‌شده که درنهایت شائبه خودکشی جهان‌پهلوان پررنگ‌تر خواهد بود.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: بی‌شک این با اهمیت‌ترین نقش کارنامه کاری امیر جدیدی بود. یک شاه نقش به‌تمام‌معنا. خود جدیدی بیش از همه به اهمیت این نقش پی برده بود، به خاطر همین باانرژی منحصربه‌فرد و البته انگیزه بالا به مصاف آن رفت. وی ضمن تماشای کلیپ‌های به‌جامانده از رقابت‌های تختی، به شکل فشرده زیر نظر منصور برزگر، به فراگیری فنون کشتی پرداخت. وی حدود چهار ماه تمرینات کشتی را زیر نظر این مربی سپری کرد. میزان فراگیری فنون توسط وی به‌شکل‌ای بود که برزگر درون مصاحبه‌ای به تمجید از جدیدی پرداخت.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: درست درون آستانه کلید خوردن، عنوان شد که امیر جدیدی از حضور درون این پروژه انصراف داده هست. هیچ‌گاه به شکل رسمی از سوی عوامل اصلی کلیپ دلیل کنار گذاشتن جدیدی عنوان نشد.

شیلا خداداد

رشته ورزشی: ووشو

درون کدام مجموعه تلویزیونی: گلشیفته / بهروز شعیبی

کاراکتری که گیم کرد: مژگان میرزایی

تجربه دیگری دارد: مجموعه تلویزیونی «گلشیفته» تنها تجربه شیلا خداداد از گیم درون اثری با محوریت ورزش محسوب می‌شود.

زاویه نگاه مجموعه تلویزیونی: بهروز شعیبی ازبرای مجموعه تلویزیونی خانگی «گلشیفته» چند قصه را به‌طور هم‌وقت روایت کرد که یکی از آن‌ها قصه مژگان میرزایی ورزشکار رشته ووشو هست. وی ازبرای مسابقات المپیک بلغارستان انتخاب شده ولی شوهرش، ضیاء شریفی (محمد بحرانی) با این مسافرت مخالف هست. وی اصرار دارد که همراه همسرش به مسافرت برود ولی فدراسیون با این درخواست موافقت نمی‌کند. این قضیه تا قسمت‌های پایانی مجموعه تلویزیونی ادامه دارد و کارگردان با زبان طنز محدودیت‌های خانم‌های ورزشکار را به چالش می‌کشد. درنهایت متوجه می‌شویم مژگان به مسابقات خارجی رفته و مدال هم به دست آورده هست.

چالش‌هایی که بازیگر داشته: مجموعه تلویزیونی «گلشیفته» ازبرای شیلا خداداد نقش سختی به‌حساب نمی‌آید. دلیل؟ به خاطر این‌که وی را درصحنه مبارزه نمی‌بینیم. چند سکانس هم که مربوط به تمرین هست، خواهان تسلط کامل بر ووشو و نمایش آمادگی جسمانی نیست. خداداد باید محدودیت‌های زنان ورزشکار را گیم می‌کرده که به‌خوبی از پس این کار برآمده و گیم‌اش درون راستای طنز مجموعه تلویزیونی هست.

موفقیت‌هایی که به دست آورده: مجموعه تلویزیونی «گلیشفته» موفقیت و محبوبیت سریالی چون «شهرزاد» را به دست نیاورد. بااین‌حال مخاطب ثابت خود را داشت و خانم خداداد هم نقشش را خوب گیم کرد.

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *