برداشت سیاسی از زامبی‌های جیم جارموش درون شب افتتاحیه کن ۲۰۱۹ – سینمای جهان – خبر و گفته – iCinema

آی سینما: هفتاد و دومین دوره جشنواره کلیپ کن شب گذشته با نمایش «مرده‌ها نمی‌میرند» ساخته جیم جارموش افتتاح شد و سازندگان این کلیپ کمدی که داستانش درمورد هجوم زامبی‌ها به شهر کوچکی درون آمریکاست، روی فرش قرمز افتتاحیه رفتند. بیل موری، آدام درایور، سلنا گومز و تیلدا سوینتون بازیگران کلیپ هم درون افتتاحیه حاضر بودند.

جارموش که از سال ۱۹۸۴ تا به حال ۱۳ دفعه با کلیپ‌های خود به جشنواره کن رفته و هشت دفعه درون قسمت مسابقه رقابت کرده، یکی از فیلمسازان محبوب جشنواره فرانسوی هست و اثر جدیدش هرچند واکنش‌های شورانگیزی برنیانگیخت و منتقدان هم برخورد گرمی با آن نداشتند، ولی اکران آن درون فرانسه با نمایش درون ۷۰۰ سالن همزمان با رونمایی درون کن شروع شد.

منتقدان اعتقاد دارند که زامبی‌ها درون «مرده‌ها نمی‌میرند» به شدت استعاری هست و به دونالد ترامپ و آمریکای پس از شروع ریاست جمهوری وی اشاره دارد.

ولی جارموش صبح امروز درون نشست سوال و جواب فیلمش گفت که درون نظر گرفتن زامبی‌ها به عنوان استعاره بیش از حد سنگین هست: «فکر می‌کنم بعضی از چیزهایی که امروز صبح درمورد فیلممان خواندم، به ذهن خودم نرسیده بود. فکر کنم استعاره از چیزی که تحلیل کرده بودم یا آگاه بودم، قوی‌تر از کار درآمده هست.»

وی همچنین با اشاره به کلیپ کلاسیک «شب مردگان زنده» اثر جرج رومرو گفت: «رومرو راهنمای ماست. به جرج رومرو نگاه می‌کنیم… وی ایده زامبی‌ها و هیولاها را تغییر داد. هیولا‌ها درون «گودزیلا» و «فرانکشتاین» از بیرون می‌آیند ولی زامبی‌های رومرو از دل ساختار اجتماعی درون هم شکسته می‌آیند.»

وی همچنین تاکید کرد که تلاش کرده درون «مرده‌ها نمی‌میرند» تعادل میان طنز و لحن تیره و سیاه را حفظ کند. بیل موری بازیگر کهنه‌کار این کلیپ که درون نقش کلانتر ظاهر شده هم آشکارا گفت کلیپ نشانگر دغدغه‌های وی و سازندگان درمورد محیط زیست هست و این نکته درون کلیپ بازتاب دارد.

جشنواره کن ۲۰۱۹ از امروز با نمایش سایر کلیپ‌های قسمت مسابقه گرم‌تر می شود.

۹۴۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *