به چه دلیل گفته مسیر درمان عباس کیارستمی «محرمانه» مانده هست؟ – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

درون حالی که دو سال و نیم از درگذشت عباس کیارستمی می‌گذرد، بهمن کیارستمی فرزند وی درمورد ارسال نامه به سرپرست تازه وزارت بهداشت درمورد پرونده درمان پدرش توضیح داده و گفته که حسن قاضی زاده هاشمی وزیر سابق بهداشت گفته درمورد مسیر درمان عباس کیارستمی را به دلایل نامعلوم محرمانه نگه داشته هست. وی خواسته که این گفته به خانواده کیارستمی ارائه شود.

بهمن کیارستمی درمورد نامه خود به سرپرست وزارت بهداشت توضیح داده هست: «یک سال و پنج ماه پیش به این معنی تیرماه سال گذشته از وزیر بهداشت درخواست کردیم تا درون مراسم سالگرد فوت کیارستمی حضور پیدا کنند و توضیحاتی را درمورد مسیر درمانی وی بیان کنند. چون تا آن وقت هیچ اطلاعات قابل استنادی درمورد پرونده پزشکی و مسیر درمان به ما داده نشده بود و سازمان‌ نظام پزشکی و پزشکی قانونی تنها احکامی صادر کرده بودند، بدون آن‌که گزارشی از مسیر درمان داده باشند.»

وی که با ایسنا درمورد این قضیه مصاحبه کرده، درون ادامه گفته هست: «درون نخستین مراسم سالگرد، آقای دکتر پایدار (مسئول رسیدگی به درمان کیارستمی وزارت بهداشت) گفته نسبتا دقیقی از مسیر درمان پس از ورود وزارت بهداشت به این معنی پس از عمل چهارم و وقوع شرایط بحرانی ارائه دادند، از ایشان تشکر می‌کنم که درون آن جلسه حضور داشتند و این توضیحات را ارائه کردند. ولی درون آخر همان جلسه مجددا از آقای هاشمی خواستم تا گزارشی از آن‌چه درون ماه اول رخ داده و اتفاقاتی که منجر به چهار عمل جراحی شد نیز ارائه کنند، چون می‌دانیم هر آن‌چه درون ماه‌های پس رخ داد از عوارض چهارعمل جراحی ابتدایی بود. آقای دکتر هاشمی هم گفت که با کمک رئیس جمهور و رئیس قوه قضاییه این گفته را تهیه خواهد کرد.»

بهمن کیارستمی با تاکید بر اینکه «این گفته یک ماه پس از این جلسه و درون تاریخ ۱۸ مرداد ۹۶ تهیه شد» اضافه کرد: «گزارشی که به آن اشاره شد توسط دکتر پایدار تهیه و درون ۱۸ مرداد سال گذشته به دفتر وزیر تحویل داده شد؛ گزارشی که محرمانه ماند و هرچه ازبرای دسترسی به آن پیگیری کردیم نتیجه‌ای نگرفتیم و دوباره برگشتیم به نقطه اول، به این معنی امتناع مقام مسئول از ارائه گفته و اشاره به احکام صادر شده.»
این مستندساز ادامه داد: «این گفته نوشته و تهیه شده هست و به دفتر وزیر پیشین هم رسیده ولی نکته اینجاست که آقای هاشمی به دلایلی تصمیم گرفتند این گفته را به خانواده ارائه نکنند و تصور من این هست که براساس همان منطق پیشین این گفته محرمانه مانده؛ که درصورتیکه گفته به دست خانواده برسد آن را علنی خواهند کرد و این برخلاف موازین نظام پزشکی و پزشکی قانونی‌ست.»

وی دفعه دیگر از مسیر رسیدگی به پرونده درمانی پدرش انتقاد کرده و گفته هست: «کمیسیون‌های زیادی درون طول یک سال این پرونده را تحقیق کردند و تنها جوابی که داده شد این بود که دکتر احمد میر ۵ درصد قصور انجام داده و این قصور درون پرونده وی درج می شود. ولی آیا اصلا گفته شد قصور وی چه بود؟ آیا اصلا به عوارض اقداماتی که درون اعمال جراحی اتفاق افتاد اشاره‌ای شد؟ «پنج درصد» که نمی‌تواند نتیجه رسیدگی به یک پرونده پزشکی باشد! فکر می‌کنم هر فردی هم که جای من بود و کسی را به این شکل از دست داده بود حق داشت گفته بخواهد و درجریان همه جزییات قرار بگیرد.»

درون نامه بهمن کیارستمی به دکتر نمکی سرپرست وزارت بهداشت امده هست:

پیرو درخواست اینجانب از وزیر پیشین بهداشت، جناب آقای دکتر هاشمی، مبنی بر ارائه‌ گفته ماه اول مسیر درمان زنده‌یاد عباس کیارستمی، این گفته توسط تیم کارشناسی وزارت بهداشت تهیه شد و بر اساس استعلام از آقای دکتر پایدار، مسئول تیم رسیدگی به درمان زنده‌یاد عباس کیارستمی، گفته تهیه شده درون تاریخ هجدهم مرداد ۱۳۹۶ به دفتر وزیر بهداشت ارائه گردید. ولی با وجود پیگیری‌های مکرر اینجانب، دکتر هاشمی این گفته را درون اختیار خانواده‌ی زنده‌یاد کیارستمی قرار ندادند؛ لذا از جنابعالی درخواست دارم گفته ارائه شده توسط تیم کارشناسی وزارت بهداشت را درون اختیار اینجانب قرار دهید.

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *