تارانتینو: بروس لی آدم متکبری بود – سینمای جهان – خبر و گفته – iCinema

آی سینما: از نخستین روزهای اکران «روزی روزگاری درون هالیوود» تصویری که کوئنتین تارانتینو از بروس لی اسطوره سینمای رزمی درون یک سکانس از فیلمش به نمایش گذاشته با انتقاد خانواده و همکاران بروس لی مواجه شد. الان تارانتینو به این انتقادها جواب داده هست.

درون سکانسی از «روزی روزگاری درون هالیوود» بروس لی (با گیم مایک موه) سر صحنه مجموعه تلویزیونی «زنبور سبز» لاف می‌زند که می‌تواند محمدعلی کلی را درون مبارزه شکست دهد و سپس با شخصیت کلیف بوث (با گیم برد پیت) مبارزه می‌کند و از وی شکست می‌خورد.

کارگردان آمریکایی درون تور تبلیغاتی فیلمش درون مسکو گفته هست: «بروس لی آدم متکبری بود. مدل حرف زدن وی آن‌طور بود و من از خودم درنیاوردم. من شنیدم که وی چنین چیزهایی می‌گفت. درصورتیکه آدم‌ها می‌گویند: «خب، وی هیچوقت نگفته می‌تواند محمدعلی کلی را شکست دهد» باید بگویم بله گفته. نه تنها خودش گفته، بلکه همسرش لیندا لی همین را درون نخستین زندگینامه‌اش که خواندم، گفته. قطعا همین را گفته.»

این درون حالی‌ست که شنون لی دختر بروس لی و دن اینوسانتو همکار و شاگرد بروس لی درون اواخر ماه ژوئیه درون گفت‌‌وگو با ورایتی از ارائه تصویر یک آدم لاف‌زن و متکبر از بروس لی درون «روزی روزگاری درون هالیوود» انتقاد کردند.

اینوسانتو درون این باره گفت: «از نظر من بروس لی اصلا خودنما نبود. شاید درون هنرهای رزمی خودنما بود چون خیلی به خودش مطمئن بود. وی یک دنیا جلوتر از بقیه بود. ولی سر صحنه فیلمبرداری خودنمایی نمی‌کرد.»

دختر بروس لی هم این انتقاد را مطرح کرد که سفیدپوستان هالیوود به شکل مداوم وی را انسانی مایه دردسر تصویر می‌کنند و تاکید کرد همین اتفاق درون «روزی روزگاری درون هالیوود» تکرار شده هست.

درون صحنه جنجالی این کلیپ شخصیت کلیف که یک بدلکار هست لگد ستاره «اژدها وارد می‌شود» را درون هوا می‌گیرد و وی را داخل یک ماشین پرتاب می‌کند.

تارانتینو درون مسکو از این صحنه هم دفاع کرده و گفته هست: «کلیف می‌توانست بروس لی را شکست دهد؟ برد پیت نمی‌توانست بروس لی را بزند، ولی کلیف می‌توانست. مثل این هست که بپرسید «درون مبارزه میان بروس لی و دراکولا کی برنده می‌شد؟» کلیف یک شخصیت خیالی و داستانی هست. درصورتیکه من می‌گویم کلیف می‌تواند بروس لی را شکست دهد، پس وی یک شخصیت داستانی هست که می‌تواند بروس لی را شکست دهد. واقعیت این موقعیت داستانی این شکلی هست: کلیف عضو کلاه سبزها بوده و درون جنگ جهانی دوم کلی آدم را درون مبارزه تن به تن کشته. کل قضیه این هست که بروس لی درون این موقعیت می‌گوید وی مبارزها را ستایش می‌کند. کلیف ورزشکار نیست، وی یک مبارز هست.»

۹۴۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *