«تختی» و «متری شیش و نیم» چگونه قبل از آخر فیلمبرداری درون جشنواره انتخاب شدند؟ – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

آی سینما: درون حالی که پس از معرفی کلیپ‌های قسمت مسابقه جشنواره فجر امسال علیرضا داوودنژاد از انتخاب نشدن کلیپ جدیدش گلایه کرد و با جواب دبیرخانه جشنواره مواجه شد که فیلمش آماده نبوده و مقررات جشنواره اجازه حضور آن را نمی‌داده، امروز علی ملاقلی‌پور ادعا کرده که دو کلیپ با «رابطه گیم» و قبل از آخر فیلمبرداری درون فهرست کلیپ‌های برگزیده هیات انتخاب قرار گرفته‌اند.

ملاقلی‌پور درون اینستاگرام خود نوشته هست: «امسال دو کلیپ «تختی» و «متری شیش و نیم» با رابطه گیم درون لیست قرار گرفته‌اند، بدون این که فیلمبرداری شان تمام شده باشد. حتی این کلیپ‌ها درصورتیکه خوب هم باشند، حق تعداد زیادی آثار دیگر را خورده‌اند که مقررات جشنواره را رعایت کرده و آثار کامل را تحویل دادند»

به نظر می‌رسد ادعای علی ملاقلی‌پور درمورد تمام نشدن فیلمبرداری این دو کلیپ صحیح باشد. رابطه ها‌ عمومی «متری شیش و نیم» روز جمع ه ۲۱ دی  عنوان کرد فیلمبرداری این کلیپ به آخر رسیده؛ به این معنی هفت روز پس از معرفی کلیپ‌های جشنواره. درمورد «تختی» هم سازندگان هم اکنون از آخر فیلمبرداری خبر نداده‌اند و ظاهرا این مرحله ادامه دارد.

مهلت ارائه نسخه نهایی به چه دلیل تمدید شد؟

انتخاب شدن کلیپ‌ها قبل از آخر فیلمبرداری درون جشنواره فجر سابقه دارد و برگزار کنندگان جشنواره درون این سال‌ها می‌گویند درصورتیکه نسخه قابل بازبینی به هیات انتخاب ارائه شود، امکان تحقیق و انتخاب بعضی کلیپ‌ها قبل از آخر فیلمبرداری وجود دارد. به نظر می‌رسد دو کلیپ «تختی» و «متری شیش و نیم» همزمان با فیلمبرداری تدوین شده‌اند و نسخه‌ای (هرچند ناقص) را به دبیرخانه ارائه داده‌اند.

ولی نکته شائبه برانگیز دیگر آن هست که روز گذشته معاون اجرایی جشنواره عنوان کرد مهلت ارائه نسخه کامل کلیپ‌ها به جشنواره تا اول بهمن تمدید شده هست.

عزت‌الله علیزاده درون گفت‌وگو با ایسنا درون جواب به این که با توجه به آخر مهلت تکمیل کلیپ‌ها درون تاریخ ۲۰ دی‌ماه، چه تعداد از آثار کامل نشده‌اند، گفت: «درون حال حاضر قسمت عمده کلیپ‌ها درون مراکز خدمت ها فنی درون حال تکمیل هستند ولی از آنجا که آخرین وقت تحویل نسخه کامل کلیپ‌ها (DCP) درون مقررات جشنواره  بیستم دی ماه انتخاب شده بود، با توجه به شرایط فنی اکثر کلیپ‌ها و موافقت دبیر محترم جشنواره، مقرر شد که مهلت انتخاب شده تا اول بهمن تمدید شود تا درون فرصت باقی‌مانده مراحل فنی کلیپ‌ها تکمیل شود.»

این اظهار نظر نشان می‌دهد که بعضی کلیپ‌ها هم اکنون آماده نیستند. درون مقررات جشنواره آخرین مهلت ارائه فرم شرکت درون جشنواره و نسخه بازبینی به دبیرخانه ۳۰ آبان ذکر شده بود. سازندگان کلیپ «تختی» روز ۲۴ مهر با عنوان جدایی امیر جدیدی از این کلیپ عنوان کردند فاز دوم فیلمبرداری این کلیپ از این روز شروع شده و معلوم نیست ۳۶ روز پس که آخرین مهلت ارائه به جشنواره بوده، آیا نسخه بازبینی به دبیرخانه ارائه شده یا به قول علی ملاقلی‌پور «رابطه گیم» درون انتخاب این کلیپ نقش داشته هست.

دیگر نکته قابل توجه آن هست که رابطه ها عمومی جشنواره شروع به کار هیات انتخاب را روز ۲۱ آذر عنوان کرد و درون فاصله سه هفته‌ای میان آخرین مهلت ارائه نسخه کلیپ‌ها به جشنواره و شروع بازبینی ممکن هست با بعضی کلیپ‌ها با تسامح بیشتری برخورد شده باشد.

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *