روایت‌هایی درمورد تهیه کننده «سوته دلان» و «تنگسیر» – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

مراسم رونمایی از کتاب «علی عباسی تقدیم می‌کند: روایت یک کابوس سی‌ساله» نوشته قصیده گلمکانی درمورد یکی از با اهمیت‌ترین تهیه‌کنندگان تاریخ سینمای ایران که آثاری چون «سوته‌دلان»، «رضاموتوری»، «نازنین»، «تنگنا»، «تنگسیر»، «حسن‌کچل» و … را ساخته، روز گذشته پنجم آبان درون خانه سینما برگزار شد.

درون این مراسم امیر پوریا و علیرضا محمودی درون توصیف کتاب و نقش علی عباسی درون تاریخ سینمای ایران سخنرانی کردند. هم‌چنین قسمت کوتاه‌شده‌ای از کلیپ مستند «سیب‌های درخت آلو» که درمورد چگونه شکل‌گیری این کتاب توسط قصیده گلمکانی ساخته شده نمایش داده شد و علی عباسی از تاثیرات مخرب سوزانده‌شدن نگاتیو کلیپ‌هایش بر روح و روان خود گفت.. 

امیر پوریا از چند نکته درمورد‌ی ویژگی‌های این کتاب و تفاوت‌هایش با سایر کتاب‌هایی که درمورد‌ی سینماگران درمی‌آیند گفت و این که چگونه محدودیت هایی که موجب مهاجرت علی عباسی شد، اکنون هم به شکل‌های دیگری ادامه دارد. 

علیرضا محمودی درمورد‌ی اهمیت تهیه‌کنندگی و نقش آن درون تولید آثار ماندگار که به ریزه‌کاری‌هایی که شاید پس از خلق یک اثر متوجه آن نباشیم که به چه دلیل یک کلیپ بزرگ و ماندگار تولید شده و درون این کتاب به آن پرداخته شده و لازم هست که به عنوان تاریخ‌نگار به آن دقت کرد. 

علی عباسی، با تشکر از جمع و حضور سینماگران درون این مراسم، از تفاوت تهیه‌کنندگی درون وقت پیش از انقلاب و امروز گفت. هم‌چنین عذاب و کابوس سی‌ساله‌ای را که درون نبود کلیپ‌هایش و این که روزگار را درون غربت گذرانده بود، یادآور شد.

قصیده گلمکانی قسمت کوتاهی از خاطراتش را تعریف کرد که چه‌طور زمانی که عباسی را شناخته بود وی با سینما قهر بود و به هیچ محفل سینمایی نمی‌رفت و این‌که چه‌طور سال‌ها کار مستمر روی متن‌های وی و مستندش به عنوان سپاسگزاری از عباسی سبب شد که وی با سینما آشتی کند و هم چنین از نقش با اهمیت عباسی درون مسیر زندگی حرفه‌ای‌اش به عنوان فیلمساز صحبت کرد.

این کتاب توسط نشر چشمه منتشر شده و چند روز دیگر درون شیراز هم از آن رونمایی می‌شود.

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *