«شبی که ماه کامل شد» جوایز جشنواره فجر را درو کرد – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

آی سینما: مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره کلیپ فجر از دقایقی پیش درون سالن همایش های برج میلاد شروع شد. اجرای این مراسم را محمدرضا شهیدی فرد بر عهده دارد و «شبی که ماه کامل شد» با دریافت هفت جایزه فاتح این دوره جشنواره شد. گفته و عکس ها مراسم اختتامیه جشنواره را ببینید.

پس از سخنرانی ابراهیم داروغه زاده دبیر جشنواره، اهدای جوایز شروع شد.

– جایزه اول سیمرغ بهترین کلیپ کوتاه بود که اهدا شد به «بچه خور» ساخته محمد کارت.

– سیمرغ بلورین بهترین کلیپ مستند اهدا شد به «بهارستان خانه ملت» به کارگردانی بابک بهداد.

– جایزه بهترین کلیپ قسمت نگاه نو اهدا شد به «مسخره باز» به کارگردانی همایون غنی زاده.

نکته جالب آن هست که غنی زاده درون مراسم حضور نداشت و یک مهاجر افغان را به جای خود ازبرای دریافت جایزه فرستاده بود که به مشکلات مهاجران افغان اشاره کرد. وی سپس نامه کوتاه غنی زاده را خواند که عنوان کرد از پذیرفتن جایزه قسمت نگاه نو معذور هست.

– درون قسمت بعدی از شخصیت های واقعی و بازیگران کلیپ «بیست و سه نفر» تقدیر شد و گوهر خیراندیش روی صحنه آمد و درمورد احساس خود هنگام تماشای کلیپ صحبت کرد و سپس وزیر ارشاد و سرپرست سازمان سینمایی از این افراد تقدیر کردند و یک سیمرغ «نمادین» به آزاده ها اهدا شد.

– درون ادامه شهیدی فرد گفت یک غافلگیری درون مسیر هست و سیمرغ زرین بهترین کلیپ از نگاه ملی اهدا شد به مجتبی فرآورده و مهدی جعفری ازبرای کلیپ «بیست و سه نفر».

– عباس صالحی وزیر ارشاد بخشی از پیام رئیس جمهوری را خواند.

– مهرزاد دانش به نمایندگی از هیات داوران بیانیه ای خواند که درون آن به رشد صنعتی سینمای ایران اشاره شد و انتخاب بهترین ها را ازبرای داوران مشکل خواند. درون ادامه این بیانیه تنوع کلیپ ها مورد توجه قرار گرفت. درون بند دیگر به بیرون رفتن کلیپ ها از «قاب محدود آپارتمانی» تقدیر شده هست. همچنین تلاش سینماگران ازبرای نقب زدن به تاریخ از جنگ هشت ساله تا تاریخ معاصر مورد تمجید قرار گرفت. درون ادامه این بیانیه، فیلمنامه «چشم اسفندیار» کلیپ های ایرانی خوانده شد. داوران جشنواره همچنین به بضاعت سینمای ایران اشاره کردند و تعداد کلیپ های خوب را همسطح جشنواره های جهانی دانستند. اعضای هیات داوران همچنین ساحت داوران را منزه از سهم خواهی های فردی و گروهی دانستند.

– محمدعلی باشه آهنگر داور قسمت مسابقه برنده سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه میدانی را عنوان کرد: ایمان کریمیان ازبرای «ماجرای نیمروز: رد خون».

– برنده سیمرغ بلورین بهترین جلوه های ویژه بصری را محمود کلاری عنوان کرد: جواد مطوری ازبرای «مسخره باز».

– ریما رامین فر سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی را اهدا کرد به ایمان امیدواری ازبرای «شبی که ماه کامل شد».

– محمد بزرگ نیا سیمرغ بلورین بهترین طراحی پوشش را اهدا کرد به محمدرضا شجاعی ازبرای «شبی که ماه کامل شد».

– بزرگ نیا درون ادامه سیمرغ بلورین بهترین طراحی صحنه را اهدا کرد به کیوان مقدم ازبرای «غلامرضا تختی».

– محمد احسانی سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری را به ایرج شهزادی ازبرای «متری شیش و نیم» اهدا کرد.

– سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری را هم احسانی اهدا کرد به مهرشاد ملکوتی ازبرای «ماجرای نیمروز: رد خون».

– برنده سیمرغ بلورین بهترین تدوین را مهرزاد دانش عنوان کرد: بهرام دهقانی ازبرای «متری شیش و نیم». دهقانی درون مراسم حضور نداشت و جمال ساداتیان تهیه کننده کلیپ جایزه را تحویل گرفت.

– پوران درخشنده سیمرغ بلورین بهترین موسیقی متن را اهدا کرد به امین هنرمند ازبرای «قصر شیرین».

– نام برنده سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری را محمود کلاری عنوان کرد: حمید خضوعی ابیانه ازبرای «غلامرضا تختی». خضوعی درون مراسم حاضر نبود و مدیر تولید کلیپ جایزه را تحویل گرفت. کلاری قبل از عنوان نام برنده از بالا رفتن سطح فیلمبرداری آثار سینمایی تقدیر کرد.

– سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را ریما رامین فر اهدا کرد به فرشته صدر عرفایی ازبرای «شبی که ماه کامل شد». صدر عرفایی ابراز امیدواری کرد درون دنیای امروز عشق بر تکفیر و صلح بر جنگ پیروز شود.

– سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را محمدعلی باشه آهنگر عنوان کرد. آهنگر قبل از عنوان نام برنده گفت اعتراف می کنم انتخاب برنده این رشته کار سختی بود و یک دفعه ازبرای من پیش می آید که علی نصیریان را روی صحنه دعوت کنم. به این ترتیب این جایزه به بازیگر پیشکسوت ازبرای گیم درون «مسخره باز» اهدا شد. نصیریان درون میان تشویق حضار و پس از دریافت جایزه گفت تا به حال سیمرغ نگرفته و عنوان کرد به مراسم آمده تا بگوید از کار کردن با همایون غنی زاده که جای پسر یا نوه اوست، خوشحال هست. وی سپس تاکید کرد ازبرای آینده غنی زاده آتیه بسیار خوبی پیش بینی می کند. جمشید مشایخی درون پایین صحنه نصیریان را درون آغوش گرفت و درگذشت همسر وی را تسلیت گفت.

– درون ادامه سیمرغ بلورین بهترین انیمیشن اهدا شد به «آخرین قصه» ساخته اشکان رهگذر.

– سیمرغ بلورین بهترین کلیپ هنر و تجربه اهدا شد به همایون غنی زاده ازبرای «مسخره باز». غنی زاده این دفعه روی صحنه آمد و پس از سخنرانی جایزه خود را دریافت کرد.

– سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را پوران درخشنده اهدا کرد به الناز شاکردوست ازبرای «شبی که ماه کامل شد». شاکردوست با بغض گفت که فکر می کرده درصورتیکه جایزه بگیرد به دو روی صحنه می آید. وی همچنین از نرگس آبیار تقدیر کرد. وی درون ادامه از سایر نامزدهای این رشته خسته نباشید و تبریک گفت.

– محمد بزرگ نیا سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را اهدا کرد به هوتن شکیبا ازبرای «شبی که ماه کامل شد».

– سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه اهدا شد به محمد داوودی و محسن قرایی ازبرای «قصر شیرین».

– سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران اهدا شد به نیما جاویدی ازبرای «سرخپوست». این جایزه را مدیر تولید کلیپ به جای جاویدی دریافت کرد.

– سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی اهدا شد به نرگس آبیار ازبرای «شبی که ماه کامل شد». آبیار گفت از این که هیچوقت قبل از این نامزد جایزه کارگردانی نشده، دلگیر بوده و این جایزه برایش خیلی بزرگ هست.

– سیمرغ بلورین بهترین کلیپ اهدا شد به «شبی که ماه کامل شد» به تهیه کنندگی محمدحسین قاسمی.

– سیمرغ بلورین بهترین کلیپ از نگاه تماشاگران اهدا شد به «متری شیش و نیم». منوچهر شاهسواری عنوان کرد این کلیپ با ۸۸…۲۵ آرای تماشاگران جشنواره صدرنشین شد. ساداتیان تهیه کننده این کلیپ از سازندگان این کلیپ خواست روی صحنه بیایند و سعید روستایی خطاب به وزیر ارشاد گفت: «پشت دستم را داغ می کنم پلیس از پشت دوربینم رد شود!»

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *