کاهش سه و نیم میلیارد تومانی بودجه دولتی جشنواره جهانی کلیپ فجر – سینمای ایران – خبر و گفته – iCinema

رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی کلیپ فجر با اشاره به خرج‌های برگزاری دوره تازه این جشنواره از کاهش سه و نیم میلیاردی بودجه دولتی جشنواره از سمت وزارت ارشاد خبر داده و درون عین حال گفته این کسری با کمک حامیان مالی و نهادهای دیگر جبران شده و بودجه جشنواره جهانی فجر ده درصد افزایش یافته هست.

میرکریمی درون گفت‌وگو با ایسنا درمورد بودجه برگزاری این جشنواره توضیح داده هست: «سال گذشته جشنواره با ۸ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان اعتباری که وزارت ارشاد درون اختیار جشنواره گذاشته بود، اداره شد و حدود یک و نیم میلیارد درون آن جذب اسپانسر داشت؛ به این معنی جشنواره با همه ابعاد فعالیت خود کمتر از ۱۰ میلیارد خرج داشت. امسال سازمان سینمایی به خاطر مشکلات بودجه، کمتر از ۵ میلیارد تومان به جشنواره اختصاص داد و بقیه مبلغ را جشنواره از طریق نهادهای مختلف و جذب اسپانسر تأمین کرد که هم درون قسمت خصوصی و هم دولتی مانند شهرداری همکاری های با ما داشته‌اند. همچنین وزیر ارتباطات چون این جشنواره را به عنوان یک رویداد با اهمیت و ویترین میان المللی می‌بینند، آن را مورد حمایت قرار داد ولی باید پس از جشنواره، رقم نهایی را حساب کنیم که به نظر می‌رسد با وجود جهش قیمت دلار، بودجه ما تنها ده درصد افزایش پیدا کرده هست.»

تلاش سازمان یافته ازبرای پشیمان کردن مهمانان خارجی

وی درون قسمت دیگری از این مصاحبه به سنگ اندازی‌ها درون مسیر حضور مهمانان خارجی اشاره کرده: «به شکل سازمان یافته‌ای بعضی از مهمانان‌ها که علاقه‌مند بودند به ایران بیایند، بعضی ایمیل‌ها به آنها ارسال می‌شد که آنها را از وضعیت کنونی ایران، نگران می‌کرد و آنها پشیمان می‌شدند که به این مسافرت بیایند. همه اینها حرکت‌های سازمان یافته هست که قصد دارد، هیچ خبر مثبتی از ایران منتشر نشود. ولی ما اتفاقاً درون فضایی که خساراتی از سیل به دفعه آمده و همچنین تأثیر روانی تلخی که درون جامعه وجود دارد و درون شرایطی که خیلی‌ها دوست دارند ما را به انزوا ببرند ـ درون عین حال درون نقطه‌ای قرار گرفته‌ایم که کشور ما احتیاج دارد تا مرجعیت سینمایی خودش را درون منطقه به رخ بکشد ـ نخواستیم از کارمان دست بکشیم و این مسیر توان مضاعفی به ما داد.»

تاثیر تحریم‌ها و افزایش قیمت ارز بر برگزاری جشنواره

دبیر جشنواره جهانی کلیپ فجر به مشکلات دیگر درون برگزاری این رویداد میان‌المللی هم اشاره کرده که به گفته وی قابل پیش بینی نبوده و به مسائل اقتصادی و سیاسی مرتبط هست: «درون ابتدای سال گذشته زمانی جشنواره دوره پیش، به خوبی برگزار شد و ابعاد رسانه‌ای خوبی پیدا کرد، ارزیابی خودمان و کارشناسان خارج از جشنواره این بود که جشنواره خوب و مفیدی بود ولی زمانی مقدمات دوره تازه را شروع کردیم، پیش‌بینی این سطح از مشکلات را نداشتیم. البته خیلی از این مشکلات به حوزه ما مربوط نمی‌شود و مسائلی هست که گریبان کشور را گرفته هست؛ از تحریم تا بحران اقتصادی، تورم و جهش قیمت دلار و بسیاری موانعی که بر سر مراودات میان المللی قرار گرفته هست و اصلاً استثنایی هم ازبرای مسائل فرهنگی درون نظر نمی‌گیرد و بی‌رحمانه درون تمام حوزه‌ها وجود دارد. همه اینها دست به دست هم داد و حتی کمبود اعتبار ازبرای حمایت از جشنواره و بعضی دیدگاه‌های منفی مانند اینکه اصولاً برگزاری جشنواره‌ها را بی‌فایده و هدر رفت پول می‌دانند سبب شد تا دوره دشواری را سپری کنیم. ولی احساس می کنم درون نقطه خوبی ایستاده‌ایم و با وجود فراز و نشیب‌ها، تدارک خوبی را درون نظر گرفته‌ایم.»

جشنواره جهانی کلیپ فجر از پنجشنبه ۲۹ فروردین شروع می‌شود و تا ۶ اردیبهشت درون پردیس چارسو و سینما فلسطین ادامه خواهد داشت.

۹۴۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *